Διάλεξη από τον Δρ. Κωνσταντίνο Καραπιπέρη (Post-doctoral Researcher and Lecturer at ΕΤΗZurich, Switzerland) την 26/10/2023 στις 12:30.

Στα πλαίσια των σεμιναρίων/ερευνητικών παρουσιάσεων που πραγματοποιούνται στον Τομέα Μηχανικής, την 26/10/2023 και ώρα 12:30 στην αίθουσα σεμιναρίων του Τομέα Μηχανικής, έχει προγραμματισθεί να πραγματοποιηθεί ερευνητική παρουσίαση/ομιλία από τον Δρ. Κωνσταντίνο Καραπιπέρη (Post-doctoral Researcher and Lecturer at ΕΤΗZurich, Switzerland) με τον ακόλουθο τίτλο:

Σύμπτυξη μεθόδων φυσικής και ανάλυσης δεδομένων, και εφαρμογές στη μηχανική κοκκωδών υλικών
(Bridging physics-based and data-driven modeling in granular mechanics)

Η πρόβλεψη της συμπεριφοράς κοκκωδών υλικών είναι απαραίτητη για τον βέλτιστο σχεδιασμό έργων μηχανικού, καθώς και τον μετριασμό γεωφυσικών κινδύνων (π.χ. σεισμών, κατολισθήσεων). Πρόκειται για ένα πρόβλημα με πολλαπλές κλίμακες, που περιλαμβάνουν τη μικροκλίμακα των εφαπτόμενων κόκκων, την μεσαία κλίμακα όπου αναπτύσσονται δίκτυα μετάδοσης δυνάμεων, καθώς και την κλίμακα του συνεχούς μέσου (μακροκλίμακα). Στο πρώτο μέρος, έμφαση θα δοθεί στη χρήση μεθόδων βασισμένων αποκλειστικά στη φυσική (προσομοίωση διακριτών στοιχείων σε μορφή ψηφιακών διδύμων) με σκοπό τον προσδιορισμό ιδιοτήτων του συνεχούς μέσου, όπως την ανάπτυξη ανισοτροπίας λόγω πλαστικής παραμόρφωσης, τη μηχανική αστάθεια λόγω ανακυκλικής φόρτισης, και την τριβή προσκόλλησης-ολίσθησης. Στο δεύτερο μέρος, θα συζητηθούν μέθοδοι που επιτρέπουν την ανάλυση προβλημάτων συνοριακών τιμών σε πολλαπλές κλίμακες, συνδυάζοντας τη φυσική και θερμοδυναμική με την ανάλυση δεδομένων. Σε αυτό το μέρος, θα συζητηθούν προβλήματα όπως η ανάπτυξη διατμητικών ζωνών, καθώς και η θραύση κόκκων υπό την επήρεια μεγάλων τάσεων.

Η διάρκεια της παρουσίασης θα είναι περίπου 40 λεπτά.

O Κωνσταντίνος Καραπιπέρης είναι μεταδιδακτορικός ερευνητής και λέκτορας στο ΕΤΗ της Ζυρίχης, Ελβετία, όπου είναι μέλος του εργαστηρίου Μηχανικής και Υλικών στο Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών. Απο το 2021 έως το 2023, υποστηρίχτηκε απο την μεταδιδακτορική υποτροφία MarieSklodowska Curie. Απέκτησε το διδακτορικό του δίπλωμα στην Εφαρμοσμένη Μηχανική στο Τεχνολογικό Ινστιτούτο της Καλιφόρνια (Caltech), Ηνωμένες Πολιτείες, όπου απέκτησε και πτυχίο υποειδίκευσης στα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά. Έχει λάβει επίσης πτυχίο MSc στην Εδαφομηχανική από το Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνια (UC Davis). To 2012 ολοκλήρωσε τις πτυχιακές του σπουδές στη Σχολή Πολιτικών Μηχανικών του Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου.